Kõik toidud sisaldavad toitaineid: proteiine, süsivesikud, vitamiine ja mineraalaineid.

Lauasuhkur ehk valge suhkur on keemiliselt töödeldud disahhariid, mis koosneb glükoosist ja fruktoosist ning millest on töötlemise käigus eemaldatud kõik vitamiinid, mineraalid, kiudained jt organismile vajalikud ained. Seetõttu imendub valge suhkur kiiresti, tõstab veresuhkrut ja sisaldab vaid tühja kalorilist energiat. Kaloreid, mida keha kohe ära ei kuluta, talletatakse rasvana. Kuna suhkur on toitainevaba, siis peab keha suhkru metaboliseerimiseks “laenama” puuduvad vitamiinid, mineraalained ja teised toitained oma kudedest. Suur suhkrutarbimine võib põhjustada toitainete eemaldumist kehast.

Mesi on samuti 70% ulatuses suhkur, kuid sisaldab rohkelt inimese organismile kasulikke aineid, sealhulgas ligi 20 looduslikku suhkrut, vitamiine (C, B1, B2, B3, K A), mineraalaineid (kaltsiumi, rauda, magneesiumi, seleeni, naatriumi, kaaliumi, fosforit), aminohappeid, vett, valku, ensüüme ja bioaktiivseid aineid. Mesi tugevdab organismi immuunsüsteemi, parandab ainevahetust, soodustab kudede taastumist ja on põletikuvastase toimega.

Kõige enam ongi uuritud mee antibakteriaalset toimet. Sageli kasutatakse mett külmetuse ja angiini puhul, samuti haavahoolduses. Mee antibakteriaalse toime tagavad suur looduslike suhkrute sisaldus, happelisus (ph 3,5–5) ja valk defene-1, mis on osa mesilaste oma immuunsüsteemist ja mida mesilased lisavad meele.

Allikas: Tiina Mitt, diabeediõde
Foto: Shutterstock

Mesi + vesi sportlastele

Mesi on sportlastele heaks vahepealaks, kuid juurde võiks juua ka vett. Kui tarbida mett kontsentreeritult, siis tänu suurele suhkrusisaldusele kipub organism soolestikus olevat suhkrut organismis oleva vee arvelt kõigepealt lahjendama ja alles siis suudab selle omastada. Teisisõnu liigub vesi sinna, kus on suurem suhkru kontsentratsioon. Kui unustada koos meega vett juua, võib organismi töövõime vee kaotuse tõttu kannatada saada.

Allikas: Saima Kuu

Väsimuse vastu

Kui tunned ennast hommikul väsinuna, siis selle asemel, et võtta energiajooki või kohvi, proovi mett.

Allikas: Irje Karjus